ההבנה שעולם הרפואה אינו רק קונבנציונלי ושאינו נועד לתת מענה רק לסימפטומים ברובד הפיזי, וההכרה במשמעות הרבה שיש לרפואה הסינית כחלק מתהליך הטיפול והריפוי פתחה לה בשנים האחרונות דלת לטיפול במחלת הסרטן. עוד ועוד ממצאים הוכיחו וממשיכים להוכיח את תועלת הרפואה הסינית למטופלים, כאשר נעשה בה שימוש לצד הרפואה הקונבנציונלית והן פועלות במשולב.

הגישה הזו זכתה לשם 'טיפול אינטגרטיבי לחולים אונקולוגיים'. מדובר ברפואה אשר מבוססת על מחקר, ונועדה לסייע בהתמודדות של החולים עם תופעות הלוואי בעקבות הטיפולים והמחלה עצמה במטרה לשפר את איכות חייהם, לחזק אותם פיזית, רגשית ונפשית, להקל עליהם בשלבים השונים של המחלה ועוד. כל אלה ותועלות רבות אחרות מחזקות את יכולותיהם של החולים להתמודד טוב יותר עם המחלה עצמה ועם השפעותיה השונות.

טיפול אינטגרטיבי באונקולוגיה – כתמיכה לחולים ובדרך להחלמה

הרפואה הסינית בראש ובראשונה נועדה למנוע מחלות, ותפקידה לאזן את מערכות הגוף, כאשר פעולתה היא לעורר ולהניע את תהליך הריפוי באופן טבעי.

בהקשר למחלת הסרטן מציעה הרפואה הסינית תמיכה, שאינה רק גופנית אלא גם נפשית ורגשית. היא נותנת תשובה לסימפטומים שכיחים שלעיתים אינם מקבלים את המענה הנדרש בתקופת הטיפולים, ובעלי משקל כבד בשגרת חיי היום-יום של החולים, והיא מאפשרת הקלה בסימפטומים ובתופעות הלוואי שנובעים כתוצאה מההקרנות ומהטיפולים הכימותרפיים.

בהתמודדות עם המחלה משתמשת הרפואה הסינית בכלים של דיקור, תזונה, צמחי מרפא, מגע, כוסות רוח, אלקטרודות, מוקסה ועוד לשם ניקוי מרעלים, חיזוק המערכת החיסונית והמערכות בכלל, חזרה לחיים מאוזנים ובהמשך שמירה על הבריאות ומניעה.

רפואה סינית כחיזוק וכתמיכה בהתמודדות עם תופעות שכיחות

ההתמודדות עם התופעות השכיחות, שהן תוצר לוואי של הטיפולים, יכולות להתפרש בטעות כאילו מצופה מהמטופל לקבל אותן כחלק מתהליך הריפוי. אך אין חובה שהתופעות השכיחות הללו יהפכו לחלק מחיי היום-יום של החולים, ורצוי להקל עליהם כמה שניתן.

בידי מטפל ברפואה סינית אינטגרטיבית באונקולוגיה יש כלים לעזרה ולתמיכה בהתמודדות עם תופעות השכיחות כתוצאה מהטיפולים, וביניהם:

  • דיכוי מערכת החיסון
  • חולשה ועייפות
  • בחילות והקאות 
  • עצירויות ושלשולים
  • ירידה במשקל
  • יובש ופצעים בפה
  • בצקות 
  • פריחות בעור
  • תופעה של גלי חום, שגורמת להזעת יתר בלילות ולנדודי שינה.
  • חרדות

ידוע גם שחולים רבים סובלים מכאבים שמקורם סרטני, וגם כאן הוכח מחקרית שהטיפול באמצעות דיקור סיני תומך ומקל על תופעות של כאבים קשים.

 דיקור סיני כטיפול משלים להתמודדות עם תופעות לוואי נוספות

 הטיפול הכימי ידוע כמי שתוקף את תאי הגידול הסרטניים, אך בין השאר פוגע בתאים בריאים שהם חלק ממערכות שונות בגוף. אחת הפגיעות המוכרות הן דיכוי מח עצם – ירידה בייצור תאי דם שעלולה לגרום לאנמיה, טרומבוציטופניה ונויטרופניה.

כמו כן, ידוע שהטיפול הכימי בעל השפעה הרסנית המובילה להפרעה המכונה נוירופתיה, שהיא פגיעה במערכת העצבים הפריפריים, שגורמת לתחושה של כאב, הירדמות ועקצוצים בעיקר באזורים המוגדרים כקצוות הגוף, בידיים וברגליים.

תמיכה רגשית לחולי סרטן

הרפואה הסינית  משייכת  את הרגשות שאנו חווים לחמשת האלמנטים בגוף: אש, אדמה, מתכת, מים ועץ. לכל אחד מהאלמנטים יש שני אברים שמשויכים אליו, כך שיש קשר בין הרגשות שלנו לבין האברים בגוף. כאשר אחד מהרגשות נמצא במצב של עודף זה משבש את זרימת הצ‘י בגוף, ויוצר חוסר איזון. החוסר באיזון הרגשי מוביל בסופו של דבר להיחלשות הגוף ופוגע בתפקודו התקין.

הרגשות אינם חומריים, ויחד עם זאת הם מוחשיים, ואנו חווים אותם באופן עמוק. ברפואה הסינית הם נחשבים לאחת ההשפעות העיקריות על בריאות וחולי.

כשמדובר במחלת הסרטן ידוע שעצם גילוי המחלה וההתמודדות, שאינה פשוטה וממושכת, מעוררים רגשות רבים כמו פחדים שונים, חרדות, מתח וסטרס. החולים נוטים לדיכאונות, מגיבים בכעס שאינו מותאם, חווים תחושת מועקה מתמשכת ועוד.

לחוסר האיזון הרגשי יש השפעה ומשקל גדול על יכולות החוסן הנפשי של המטופל להתמודד עם המחלה ועם הסימפטומים השונים שנלווים אליה. וכך נוצר מעגל סבוך של סיבה ותוצאה, שנראה שאין מוצא ממנה. הרפואה הסינית ידועה כבעלת יכולת לתרום לטיפול גוף נפש, ולאזן מצבים רגשיים.

מטפל אינטגרטיבי באונקולוגיה

הטיפול האינטגרטיבי לחולים אונקולוגיים נעשה בידי מטפל שהתמחה במחלת הסרטן ובהשלכותיה, ועל כן יידע להתייחס למטופל בצורה מדויקת, על בסיס בקשתו של המטופל אך גם על בסיס הידע שצבר בתחום.

מטפל אינטגרטיבי לחולים אונקולוגיים ייקח בחשבון את התהליך הקונבנציונלי שבו נמצא המטופל, וייתן מענה משלים לשלב הטיפולי. כלומר לרפואה הסינית יש מענה נרחב של כלים טיפוליים שיכולים לחזק ולתת תמיכה לכל שלב רפואי קונבנציונלי. לדוגמה, בשלבים שונים של הטיפול הקונבנציונלי יינתן דגש על דיקור לצורך חיזוק המערכת החיסונית, ובאחרים יינתן טיפול המשלב צמחי מרפא עם דיקור סיני לצורך הפחתת תופעות לוואי כמו; בחילות, הקאות ושלשולים. בסיום הטיפולים הכימותרפיים או הרדיו-אקטיביים יתמקד הדיקור הסיני בניקוי של רעלים מהגוף ולאורך כל הטיפולים תמיכה לאיזון הצי‘ בגוף והתמודדות עם מצבים רגשיים.