בשנים האחרונות קיימת מגמה כלל עולמית של שילוב הרפואה המשלימה בתוך מערך הרפואה המקובלת. במסגרת הטיפול בחולי סרטן מצב זה אף יותר מוקצן וקיימת דרישה הולכת וגוברת מצד החולים לשילוב מושכל של שיטות הטיפול ברפואה המשלימה עם הטיפול האונקולוגי. 

במקביל לדרישה זו מצד המטופלים, קיים גוף ידע שהולך ומתרחב לגבי יעילות ובטיחות שילוב מושכל של רפואה משלימה בטיפול האונקולוגי שמוביל לשיפור באיכות החיים של חולי הסרטן ובני משפחותיהם. הניסיון שמצטבר קיים הן בארץ והן במרכזים מובילים בתחום הסרטן בחו"ל, ניסיון המתקשר לשילוב יעיל של שירותים אלה בטיפול בחולה האונקולוגי ומשפחתו.

עם המגמה הזו של שילוב הרפואה המשלימה בתחום האונקולוגי הועלה הצורך לשיפור הטיפול התומך גם למטופלים הסובלים ממחלת הסרטן המגיעים למכון האונקולוגי בבית החולים מאיר. בעקבות הבנה זו ורגישות למצוקת המטופלים, חולי הסרטן,   הוקם באוגוסט 2011  מערך של שירות רפואה משלימה  במכון שמטרתו  לתת שירותים מתאימים ברפואה משלימה לחולים במכון עצמו, שירותים מקצועיים ממוקדים למחלת הסרטן לחולים המטופלים במכון האונקולוגי.

השירות כולל הערכת רופא אינטגרטיבי, המלצות תזונתיות, ייעוץ לגבי שילוב מושכל של אמצעים שונים מתחום הרפואה המשלימה שניתן לשלב במהלך הטיפול ולאחר סיומו. כולל אפשרות של שילוב של דיקור סיני, רפלקסולוגיה, רייקי ואמצעים אחרים להקלה על סימפטומים ושיפור איכות חיים.

המודל המופעל במכון

המטופלים מופנים ע"י הצוות הרפואי  במכון לייעוץ ראשוני אצל ד"ר פרנקל או מופנים ישירות למטפלים השונים בדיקור ורפלקסולוגיה במצבים ממוקדים (כמו גלי חום, כאבים, נוירופתיות, חרדה ומתח, ומצבים נוספים) .  ד"ר פרנקל משתתף באופן פעיל בישיבות השבועיות של צוות המחלקה, מתעדכן לגבי מצב המטופלים מהרופאים המטפלים ובמידת הצורך מעלה אפשרויות טיפוליות רלוונטיות מתחום הרפואה המשלימה.

המטרה המובילה במתן השירות היא להעצים את הטיפול התומך הניתן במכון, לשפר את איכות חיי המטופלים ולהקל על המטופלים ובני משפחותיהם לעבור את המסלול הטיפולי הקשה אותו הם חווים.

הייעוץ הראשוני מתמקד בהמלצות תזונתיות וייעוץ לגבי שילוב מושכל של אמצעים שונים מתחום הרפואה המשלימה עם התמקדות בתלונות וסבל המטופל. ייעוצים נוספים נעשים לפי בקשת המטופלים ובני משפחותיהם, המטפלים והצוות הרפואי וכמעקב על התקדמות טיפולים.

מטופלים המתאימים לטיפולים השונים מופנים לקבלת הטיפול אצל אחת מהמטפלות. הטיפול ניתן במכון עצמו במיטות הטיפולים במקביל לטיפולים האחרים הניתנים במכון. 

הטיפולים הנעשים במכון בשעות הבוקר נעשים בסדרות של 3-6 טיפולים ללא עלות למטופל בזכות תרומות המאפשרות זאת.

הצוות

ד"ר משה פרנקל הינו רופא מומחה ברפואת המשפחה ובעל ניסיון נרחב מזה כ-30 שנה בשילוב של הרפואה המשלימה ברפואה המקובלת. משנת 2003 שהה בארה"ב באוניברסיטת טקסס ועסק בשילוב הרפואה המשלימה במסגרת בית הספר לרפואה שם ובהמשך במרכז הסרטן ביוסטון.  במהלך שהות זו קבל הכרה  של מעמד אקדמי של פרופסור חבר באוניברסיטה זו  עם למעלה מ-70 פרסומים בספרות הרפואית. ב-2006 הקים את המרפאה לרפואה משלימה באוניברסיטת טקסס במרכז הסרטן ע"ש מד אנדרסון ביוסטון וניהל אותה עד חזרתו לארץ. 

אסנת שר- מטפלת מוסמכת בדיקור, אחות מוסמכת בעלת הכשרה כפולה בסיעוד וברפואה משלימה

נעמי תקוה- מטפלת מוסמכת בדיקור נמצאת בצוות ההוראה של בית ספר ברושים אוניברסיטת ת"א.

שלומית אנקר- מטפלת בכירה ברפלקסולוגיה נמצאת בצוות ההוראה של בית ספר ברושים אוניברסיטת ת"א.