מחלה אוטואימונית מתייחסת למחלה המתרחשת כאשר רקמות הגוף מותקפות על ידי מערכת החיסון שלה.

ישנם סוגים רבים של מחלות מסוג זה כמו : לופוס, ALS, טרשת נפוצה, תסמונת גרייבס, אשימוטו, דלקת מפרקים שגרונית, קרון ,צליאק ,קוליטיס, פסוריאזיס, רינו סינדרום , סוכרת מסוג 1 ועוד

כאשר המחלה מתפתחת בדרך כלל בעקבות בשל אחת מהסיבות הבאות:  נטייה גנטית משפחתית, המצאות חיידק, רעלן או וירוס, רגישות או כתוצאה של תופעת לוואי מתרופה .

תגובה אוטואימונית של פגיעה ברקמות המעורבות, הביטוי יכול להיות בכאב שרירים, חולשת שרירים,עייפות, פריחות, ירידה במשקל, בעיות ריכוז, עיקצוצים, עניים יבשות, נשירת שיער , קוצר נשימה, דפיקות לב וכדומה.

לרוב הטיפול המערבי במחלות מסוג זה כולל טיפול בסטרואידים ומעכבי מערכת חיסון, מעכבים פעילות של לימפוציטים ונוגדנים.

השימוש בטיפול המערבי בדרך כלל הם משפר את הסימפטומים במהירות וביעילות אך לאורך זמן טיפולים מסוג זה מעמידים את המטופלים בסיכון מוגבר לזיהומים ולגידולים, חלק מדיכוי ועיכוב של מערכת החיסון עלול לפגוע גם במח העצם בכבד ובכליות.

גישה משולבת לטיפול במחלות אוטואימיוניות 

גישה זו משלבת טיפול ברפואה סינית במקביל לטיפול המערבי, לרוב במצבים של התלקחות המחלה ובמצבים החריפים נדרש טיפול בסטרואידים ומעכבי חיסון ולאחר שהמצב החריף התייצב ממשיכים בטיפול ברפואה סינית על מנת לייצב את המצב ולמנוע את ההתלקחות הבאה, השימוש באקופנקטורה צמחי מרפא ושינויים האורח חיים תומכים במטופל, המטרה היא להפחית בהדרגה את מינוני התרופות ולמנוע שימוש מסיבי בתרופות מדכאות מערכת חיסון.

הרפואה הסינית מטפלת במצבי חוסר איזון, המטפל בעזרת המטופל לומדים את הגורמים לחוסר האיזון ובונים תוכנית טיפול מתאימה עבור אותו מטופל, בדרך כלל המקור למחלות אוטואימוניות נובע מחסר עמוק של צי‘ דם, חסר יין או יאנג, לכן לא מספיק יהיה להתגבר על הפתוגן חשוב יהיה לבנות מחדש את החוסרים, בדרך כלל בעזרת דיקור, צמחי מרפא ותזונה