טרילותרפיה

שיטת הטיפול טרילותרפיה הינה כלי לפיתוח תקשורת אישית מטיבה ולהעלאת המודעות העצמית, אשר ישפרו גם את התקשורת הבין-אישית. הטיפול בטרילותרפיה משלב שיח בין המטפל לבין המטופל, ונעשה בשילוב כלים נוספים, ביניהם: מדיטציה, ריברסינג (Riversing), תרגילי נשימות שיטות לטיפול בכעסים ועוד.

את שיטת הטרילותרפיה פיתח זן מאסטר, ניסים אמון. השיטה משלבת את הבנת מבנה הנפש כפי שהיא באה לידי ביטוי בזן-בודהיזם ובגשטלט. הטרילותרפיה היא שילוב של כלים מפסיכולוגית המזרח לצד הפסיכולוגיה המערבית.

הדרך שיצרה את השיטה

המילה טרילותרפיה מורכבת משני יסודות: טרילו, במשמעות שלוש, ותרפיה במשמעות טיפול. כלומר, הטיפול מבוסס על ההבנה של מורכבות שלושת החלקים: ההיגיון, הרגש והאמצע. בטיפול נחשף המקור לחוסר הנוחות שאנו חווים בחיינו, וההבנה שהמקור הוא פנימי ולא כפי שרבים מאיתנו חושבים בשל נסיבות חיצונית.
הטרילותרפיה מרחיבה ומסבירה שאצל כל אחד ואחת מאיתנו קיימות כל אחת מהגישות: הגישה ההגיונית-רציונלית הבאה לידי ביטוי במחשבות של ”מה צריך לעשות“ , והגישה הרגשית, הבאה לידי ביטוי ברגשות של ”מה בא לי לעשות“. כאשר כל הזמן קיים שיח בין גישות אלה, הטרילותרפיה בוחנת את סוג התקשורת בן גישות אלה – שנקראות גם ”ראש“ ו“רגש“.
כאשר הפער בין מה שצריך לעשות (הגישה ההגיונית-רציונלית) לבין מה שרוצים לעשות (הגישה הרגשית) הוא גדול, גדל גם חוסר הנוחות והאדם חווה סבל.

ראש על הכתפיים

אחד משלושת המרכיבים בחיינו הוא הצד הרציונלי. חלק זה מיישם את הצדדים הפרקטיים בחיינו. בזכותו אנחנו פועלים, שוקלים דברים ומתכננים. הביטוי של מרכיב זה הוא: ”צריך ל..“, והוא מושפע בין היתר מהשיפוטיות שלנו ושל הסביבה, בלשון "מה יגידו?"

על נסתרות הלב

בחלק הרגשי אנו חווים את העולם באמצעות אהבה, שמחה, כעס, רוגז, חדווה ועוד. החלק הרגשי הוא המניע לפעולה, ולרוב הוא אינטואיטיבי. הביטוי של מרכיב זה הוא – ”בא לי“.

 המאזן האמצע

אפשר לתאר את ה'אמצע' כמבוגר האחראי, ההורה. ובמילים אחרות החוכמה פנימית שמחברת אותנו לחוכמת היקום.

טרילותרפיה
כיצד נוצר חוסר האיזון?

תורת הטרילותרפיה מסבירה שנולדנו עם פוטנציאל לחיים מאוזנים, אבל בחלוף השנים ובהשפעת הסביבה, הבית, המחנכים, החברים, המסגרות הלימודיות וגם בעקבות אירועים מסוימים בחיינו הופר האיזון בין הרגש ובין ההיגיון. במציאות קורה לא פעם שאחד מבין השניים, הרגש או ההיגיון, מגביר את קולו בעוד השני נאלם דום. במונחי המזרח חוסר האיזון שנוצר מושפע מהקארמה הנרכשת שלנו.

הבנה מעמיקה על דרכי הטיפול

טיפול הטרילותרפיה פועל בשני מישורים. במישור הראשון מדריך המטפל את המטופל כיצד לזהות את שני הקולות שפועלים אצלו. המטרה היא להצליח להפריד בין קולות הראש לבין  קולות הרגש, להכיר אותם ולהעיר את נוכחותו של האמצע. בעזרת טרילותרפיה אפשר לפתור ולגשר על מצבי חוסר נוחות, על הסבל ועל המצבים הכואבים בחיינו. במסע משותף עם המטופל מסייע המטפל ליצירת מערכת יחסים מאוזנת בין הראש לבין הרגש. זהו למעשה, תהליך של גישור פנימי בין החלקים של אישיותנו.
במישור השני מתרחשת העבודה מול האמצע. המטפל הטרילותרפי עוזר למטופל להכיר את המבוגר האחראי הפנימי של המטופל, ומעורר אותו מהמצב הרדום לפעולה. בתהליך זה מתעורר לחיים ה"עצמי האמיתי" שחוזר לנהל את הקולות של הרגש ושל ההיגיון.

בטיפולים שלי אני משלבת את תהליך הליווי – אימון בעזרת טרילותרפיה עם הדיקור הסיני. השילוב המיוחד הזה עוזר מאוד למטופלים מאחר והשילוב של דיקור סיני וטרילותרפיה עובד בו-זמנית ברובד המודע וברובד תת המודע. אני מוצאת שהשילוב בין השניים מאפשר טיפול של גוף-נפש-רוח בצורה הרמונית ואיכותית מאוד.

מזמינה אתכם להחזיר לעצמכם את השקט הטבעי שנשכח במרוצת השנים, להוריד את רמת הסבל ולהעלות את האושר הפנימי. מזמינה אתכם לחזור למצב הבסיסי של בריאות, שלווה ורוגע.