כוסות רוח

הטיפול באמצעות כוסות רוח מוכר כבר מעל 2,000 שנה. הוא היה בשימוש רב באירופה אך גם באזורים נוספים בעולם. כיום כוסות הרוח הם כלי טיפולי נפוץ וחלק מהרפואה הסינית באזורים נרחבים בעולם.

מהן כוסות הרוח?

האמצעי לטיפול הוא כמובן הנחת כוסות רוח, שסגורות מצד אחד ופתוחות מצד שני, כאשר הצד המונח על גופו של המטופל הוא הצד הפתוח, אשר שוליו מעוגלים למניעת פגיעה בעור. כוסות הרוח עשויות לרוב מזכוכית, אך יש כוסות רוח מחומרים נוספים, כמו; פלסטיק, במבוק או סילקון.

במהלך הטיפול מחמם המטפל את כוסות הרוח על מנת ליצור וואקום בעת הנחתם על הגוף. את כוסות הזכוכית הוא מחמם באמצעות אש למספר שניות ואת כוסות הפלסטיק בעזרת משאבה ידנית. לאחר החימום יניח המטפל את כוסות הרוח על גופו של המטופל – על גבי נקודות ספציפיות הנמצאות על ערוצי המרידיאניים, ולעיתים על נקודות כאב, ללא קשר למרידיאן. כך נוצר תת לחץ בחלל הכוס אשר שואב את העור ואת הרקמות מתחתיו לתוך החלל שנוצר. השאיבה מסייעת לזרימת הדם ולזירוז תהליכים של ריפוי.

כוסות הרוח יישארו על גופו של המטופל למשך 5 עד 15 דקות. הכוסות משאירות לעיתים סימנים סגולים שנובעים מהיניקה של הכוס ומיצירת וואקום במקום, אך אל חשש, מדובר בתסמין נורמלי לחלוטין שיחלוף כעבור מספר ימים.

 יעילות הטיפול בכוסות רוח

ברפואה הסינית משתמשים בכוסות הרוח לשם הוצאת רוח מהגוף, ולכן זו שיטה יעילה מאוד לטיפול במצבים ראשוניים של התקררות, בהן חדרה רוח אל הגוף.
הטיפול בעזרת כוסות רוח מסייע להנעת אנרגיה, וניתן לבצע בעזרתו מסג' להרגעת כאבים אקוטיים. כמו כן, הזרימה שנוצרת כתוצאה מהטיפול מקלה על כאבים שנגרמו כתוצאה מסטגנציה (מצבי תקיעות).

אינדיקציות נוספות לשימוש בכוסות רוח: כאב דלקתי ארטריטי, כאבי בטן, בעיות עיכול, כאבי ראש, לחץ דם גבוה, שפעת, שיעול, כאבים בגב תחתון, תופעות של כאבי מחזור ועוד.

 לדברי הרמב"ם

המלצה לטיפול בכוסות רוח מופיעה גם בפרקי הרמב"ם. וכך נכתב: "הכאב הראומטי המתחדש מרוח יירפא באופן מיוחד, שכמעט ואין לו רפואה טובה לו מזה בקרן המציצה (כוסות רוח) שיתלה על מקום הכאב".

כוסות רוח
 טכניקות טיפול באמצעות כוסות רוח

קיימות מספר טכניקות לטיפול באמצעות כוסות רוח, וכל אחת מהן מותאמת לאזורי הטיפול ולשורש הבעיה שאובחנה. הטכניקות השכיחות:

  • הנחת כוסות קבועות באזורים המותאמים לאבחנה.
  • כוסות רוח נעות – טכניקה זו משמשת לטיפול לאזורי עור גדולים ושטוחים, למשל; הגב והירכיים.מטרת שיטה זו היא ליצור סוג של תנועה כמו מסג’.
    בשיטה זו משמנים את עורו של המטופל ולאחר אחיזה בעור מניעים את הכוס בטכניקה טיפולית מיוחדת. הפעולה נמשכת עד שהעור משנה את צבעו לאדום.
  • כוסות רוח בשילוב עם דיקור סיני – כחלק מהתפישה ההוליסטית של הרפואה הסינית משלבת טכניקה זו בין כוסות רוח ובין דיקור סיני. השילוב בין השתיים מיועד לטיפול במחלות ראומטיות ונחשב כטיפול יעיל יותר מאשר טיפול בכוסות רוח בלבד.
    בטיפול מחדירים את המחט ומניחים מעליה את כוס הרוח.
  • טיפול בהקזת דם על ידי דקירה ושאיבת הדם באמצעות כוס רוח.

 מזמינה אתכם לטיפול עמוק ויעיל באמצעות כוסות רוח. טיפול שעליו המליצו המרפאים הקדמונים וגם הרמב"ם, ואנחנו המטפלים ממשיכים בדרכם.